Ragdoll jest kotem o spokojnym, przyjacielskim i zrównoważonym temperamencie. Ma nieco flegmatyczny, łagodny charakter. Jest duży, ale niezwykle uczuciowy i spokojny. Ragdoll lubi zabawę, ale nie wykazuje tendencji do przewracania domu do góry nogami. Nie jest specjalnie skoczny – przeważnie woli spacerować po ziemi, niż wspinać się na wysokości. Jest również znany z tego, że od drapania mebli woli swój drapak. Takie połączenie maluje portret idealnego kota rodzinnego.
Ragdoll mocno zżywa się ze swoim opiekunem, ciągle poszukuje z nim kontaktu i chętnie towarzyszy mu przez cały dzień, chodząc przy nodze jak pies. Nie bywa jednak zbyt natrętny, a o swojej obecności przypomina jedynie cichym i delikatnym głosem. Jest oddany i kochający, a przy tym zbytnio się nie narzuca.
Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi oraz do domów, gdzie są już inne zwierzęta. Kot ragdoll lubi pieszczoty i akceptuje nawet najbardziej wymyślne zabawy. Ma wyjątkowo duże pokłady cierpliwości. Mówi się, że ragdoll to wieczny kociak, gdyż zamiłowanie do zabawy nie mija mu z wiekiem.
Ragdoll jest bardzo inteligentny, radosny i ciekawski. Wszystkie zmiany w otoczeniu przyjmuje z typowym dla siebie stoickim spokojem. Jest typem domatora, ale lubi też od czasu do czasu wyjść na zewnątrz. Łatwo przychodzi mu nauka chodzenia na smyczy; ragdoll może spędzać czas w wolierze lub na zabezpieczonym siatką balkonie.
Wzięty na ręce ragdoll całkowicie się odpręża i bezwładnie zwisa. Ragdoll to po angielsku po prostu „szmaciana lalka” (stąd wzięła się nazwa rasy). Naukowcom nie udało się dotąd ustalić, z czego wynika jego niezwykła bezwładność. Najprawdopodobniej odziedziczył ją po łagodnych i spokojnych przodkach, a potem została utrwalona w populacji ragdolli dzięki odpowiedniej selekcji. Osobniki o takich cechach rodzą się czasami również bez żadnych zabiegów hodowlanych.
Znane są nam skłonności tych kotów do „kolanowania”. Ale to nie wszystko! Czy wiedziałeś, że ragdoll uwielbia także noszenie na rękach? Nie wszystkie koty to lubią, a niektóre nie są nawet w stanie tego znieść, prawda? Z kolei koty ragdoll na rękach wydają się bezwładnie wisieć - odprężają się i totalnie rozluźniają swoje mięśnie. Co całkiem trafnie odzwierciedla ich nazwa – gdyż ragdoll to w języku angielskim po prostu „szmaciana lalka”. Naukowcom do dziś nie udało się ustalić przyczyn tego zachowania.
Jest niekonfliktowy, dobrze czuje się zarówno w towarzystwie psa, jak i wśród innych kotów.
To wspaniałe koty dla rodzin z dziećmi. Ragdolle akceptują wszystkich - bez wyjątku.
Koty ragdoll uwielbiają zabawę. To zamiłowanie wcale nie znika wraz z wiekiem, przez co mają opinię wiecznych kociąt. Bawią się z dorosłymi, z dziećmi, z innymi zwierzętami. To bardzo ciekawskie koty – nieustannie sprawdzają, co się dzieje w ich otoczeniu. Przy tym każdą zmianę przyjmują z charakterystycznym dla siebie stoickim spokojem. Opanowania mógłby uczyć się od nich niejeden choleryk!
Większość przyszłych opiekunów zastanawia się, czy ragdoll skacze po meblach. Dorosłe koty bardzo rzadko stwarzają problemy. Co więcej, przedstawiciele tej rasy nie drapią mebli i nie niszczą przedmiotów - wolą swój drapak.
Choć koty jako takie znane są ze swojego zamiłowania do wspinania się i przebywania na wysokich powierzchniach, to przedstawiciel tej rasy jest prawdziwym wyjątkiem od tej reguły. W większości przypadków koty ragdoll chętniej wybiorą stabilną kanapę albo twoje kolana niż ekstremalne przygody na wyższym levelu. Wolą spacerować po ziemi, niż uprawiać wspinaczkę po meblach. Dzięki temu możesz być spokojny o wazony i inne przedmioty ustawione na półkach.
Kolejną zaletą naszych „kocich lalek” jest ich długowieczność – przedstawiciele tej rasy dożywają nawet do około 18 lat. To wspaniałe, móc tak długo cieszyć się towarzystwem swojego wyjątkowego kociego przyjaciela.